نگارش در مطبوعات – 4

«عدم» از آن کلمه‌هايی است که در مطبوعات ما زياد استفاده می‌شود. استفاده از «عدم» در مقابل «وجود» درست است اما بعضی وقت‌ها، که زياد هم اتفاق می‌افتد، عبارت‌های عجيب و غريبی با «عدم» ساخته می‌شود که اگر دقت کنيم، حسابی خنده‌دارند. می‌نويسند: «عدم وجود ماليات موجب می‌شود…» که عبارت اشتباهی است. منظور همان «عدم تخصيص ماليات» است يا «وجود نداشتن ماليات».
گاهی هم از اين کلمه برای مصدرسازی استفاده می‌شود، که بهتر است نشود. مثلا می‌نويسيم: «عدم پرداخت به‌موقع…» که می‌شود روان‌تر نوشت: «پرداخت نکردن به‌موقع…».

8 دیدگاه در “نگارش در مطبوعات – 4”

 1. دوستان برای پی بردن به نواقص نگارش در مطبوعات زحمت زیاد نکشید بدترین نمونه های نگارش را در روزنامه های جمهوری اسلامی کیهان و همشهری میتوانید ببینید. در ضمن تیترهای سرویس اجتماعی و حوادث شرق هم افتضاح هست. البته صاحب این وبلاگ هم اگر روزنامه اقبال سال گذشته را ببینند به انبوهی از سوتی حرفه ای در صفحه حوادث پی می برند. کلا این معضل در روزنامه های ما وجود دارد. البته اعتراف میکنم خود من هم یکی از این معضلات بودم!!!! که فعلا بیکارم

 2. البته اين تو نشريات نبود اما يك بار روي در اتوبوسي نوشته بود عدم ندادن بليط نشانه ي چيست؟

 3. دوستان روزنامه نگار مثل آبِ خوردن( با مسووليت يا سرسري) ،« جزء »را – احمقانه – « جزو » مي‌نويسند …از فعل‌هاي : غلطِ « مي‌نمايد‌» و « مي‌گردد » به دفعات استفاده مي‌كنند و كسي هم نيست بگويد بالاي چشم شما ابروست ! وقتي « در » را بي‌جهت « درب » مي‌نامند ؛ نمي‌توان خرده گرفت كه چرا از « عدم »( كه بيش‌تر به مرگ و نيستي تمايل دارد تا به «نبود») استفاده دايم مي‌كنند… حالا كه قراره بگيد همشهري ، كيهان ، جمهوري اسلامي و احتمالا رسالت( ديگه روزنامه « راست »ي نبود؟) گاف‌هاي اين‌چنيني مي‌دهند ، از « شرقِ» بنده‌ي خدا با روزنامه‌نگارانش ( كه هنوز جوهر كارت خبرنگاري آنان خشك نشده ) نمي‌شود غلط ويرايشي گرفت !

 4. مي‌گويند اين 2 بيتي منصوب به خيام است :
  شيخي به زني فاحشه گفتا ، مستي
  هر لحظه به پاي دگري، دل‌بستي
  اين جا، زنه جواب شيخ رو اين‌چنين مي‌دهد :
  شيخا هر آن چه گويي، هستم
  آيا تو آن چه مي‌نمايي ، هستي؟
  حالا… پرستو خانم ! آيا تو غلط ويرايشي نداري كه رفتي بالاي منبر؟

 5. سلام. ممنون از لينك. كلي به تعداد هيت ها ي وبلاگم اضافه كرد! ضمنا خيلي خوبه كه مطالبي را كه بلدي براي استفاده ي همه قرار ميدي. اگه بعضي ها ميخوان تعابير ديگري از اين كار خوب تو داشته باشن، مشكل خودشونه.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.