جشنواره – شبِ دوم

بکوب بروی تا سينما فلسطين که به فيلم بوينس‌آيرس،1977 برسی، و بعد آقای کنارِدستی با لبخندِ پيروزمندانه‌ی خودعاقل‌بينی بگويد: اين فيلم اصلاً زنونه نيست ها! همش تو زندون می‌گذره.
تنها نبودم. الناز هم بود. دو تايی صدامان درآمد که: چه ربطی داره؟ و مگه فيلم و زندون و اين‌ها زنونه/مردونه داره؟ و…
فيلم از روی داستانی واقعی ساخته شده: در دورانِ دولتِ نظامی و فاشيستی آرژانتين، دروازه‌بانِ يک تيمِ نه‌چندان معروف بازداشت می‌شود به اتهامی سياسی. بخشِ زيادی از اين فيلمِ دردناک در ساختمانِ قديمی‌ای می‌گذرد که بازداشت‌گاهی مخفی است. فيلم انواعِ خشونت‌ها، توهين‌ها، شکنجه‌ها، بازجويی‌های وحشيانه و دور از انسانيت را تصوير می‌کند و لذت بردنِ بازجوها را از آزار ديدنِ بازداشت‌شدگان.
تلاش برای زنده‌ ماندن و خلاص شدن از آن بازداشت‌گاهِ خوف، خصوصيتِ دروازه‌بانِ قصه و 3 جوانِ ديگر است که در نهايت فرار می‌کنند.
درکل برايم کاملاً کشش داشت و دوست داشتم فيلم را. هرچند آن وسط‌ها، به نظرم، ماجراها کمی خسته‌کننده و يک‌نواخت می‌شود. با اين‌که صحنه‌ی خيلی خشنی در فيلم وجود ندارد، اما به نظرم تکان‌های خوبی به بيننده می‌دهد و آدم را همراه می‌کند با درد و رنجِ بازداشت‌شدگان. سبکِ فيلم‌برداریِ فيلم هم جالب است و کمک می‌کند به درکِ شرايط. يک‌جور فيلمِ حقوقِ‌بشری است. و خلاصه که از ديدن‌اش خوشحالم.
فيلمِ As You Like It، که بر اساسِ نمايش‌نامه‌ای از شکسپير ساخته شده (و اولين بار هم نيست که اين اتفاق می‌افتد)، برايم جذاب نبود اصلاً. يعنی حوصله نکردم ذهنم را ببرم در فضای انگلستانِ قديم و اين‌ها. بخصوص شخصيت‌هايی که از زنانِ آن دوره تصوير می‌شود می‌رود روی اعصابم. زود بلند شدم و نماندم تا پايان. فيلمِ ايرانی هم نديدم امروز.
فهيمه، صبا، الناز، هنوزی ها ، بهمن، آذر ، شهرزاد هم می‌نويسند از جشنواره.

12 دیدگاه در “جشنواره – شبِ دوم”

 1. از عندالاستطاعه شدن مهریه حرف نمی زنی چرا ؟
  پرستو:
  سلام.
  گزارشش رو لابد رسانه های رسمی تر منتشر کرده اند یا می کنند. این جا روزانه هام رو می نویسم.
  با احترام.

 2. از عندالاستطاعه شدن مهریه حرف نمی زنی چرا ؟
  این کامنت طلبکارانه را که خواندم یادم رفت چه نظری در مورد نوشته ات داشتم پپر جان:)))
  پرستو:
  🙂
  هر وقت يادت اومد بنويس برام، راحله. خب؟

 3. عندالاستطاعه یک چیزهایی هم در مورد مهریه بنویس خوب!
  ( یک با احترام هم زیر کامنت من بنویس کلی کیفمان بشود خب)!
  پرستو:
  :))
  با احترام و خنده،

 4. دوست دارم بدانم اون آقای بغل دستی محترم نظرش چه بوده درباره این خشونت های بیرحمانه که می گویی و چیزهایی که برای زن ها خوب نیست اصلا! (این را تو نمی گویی او می گوید!) باز هم دوست دارم بدانم اگر این جا را می خواند و می دید که فیلم برایت جالب بوده، باز چه نظری داشت آن محترم عزیز! یعنی فکر می کرد جامعه تا چه حد به انحطاط افتاده که دختر ها از این چیزها می بینند و خوششان هم می آید؟! یعنی نا امید می شد از جوانان این نسل؟
  چقدر فضاهای ذهنیمان متفاوت شده…کی می پذیرند؟
  پرستو:
  چی بگم، روزبه؟

 5. akhei beklakhare tonestam biamin tarfa…parastoo joonam to boro bebin bia inja benevis ma hazesho bebarim daste ma ke nemirese 😉
  پرستو:
  باشه، هما جان.
  🙂

 6. من هم فيلم ها رو دنبال مي كنم. ديروز پابرهنه تارو ديدم . خوب بود. ولي شما مي رويد سينما خوب فيلم مي بينيدو فرهنگ كه خيلي دوره. سينما صحرا و فلسطين هم نيستند. بدبختيم ما… از اطلاعاتي كه مي دي استفاده مي كنم. ممنون
  پرستو:
  🙁
  بدبخت که نیستین. اما من حیفم میاد که نمی تونم هر روز همه فیلم ها رو برم ببینم. عذاب وجدان می گیرم که یه عالمه آدم می خوان همه رو ببینن و نمی تونن، اون وقت من که کارت دارم…

 7. منم می نویسم از جشنواره. تو رو خدا نرین این فیلم ایرانی ها رو ببینین. برین اون فیلمای خارجی رو ببینین که دیگه دانلود هم نمی شه کردشون
  پرستو:
  مرسی که خبرم کردی.

 8. سلام خوبي؟ ببخشيد اگه احساس كردي توهين كردم. عذر مي خوام پرستو جان از اين منظر گفتم كه مثلا ديروز رفتيم افريقا كلي تو صف ايستاديم آخرش بليت نرسيد بريم پاداش سكوت رو ببنيم. حالا به نظرت آخرش من وقت بذارم برم دنبال بليتش يا برم دنبال بليت خون بازي؟
  راستي بوينوس آيرس رو ديدم. برخلاف نظرت اصلا خوشم نيومد. كارگرداني و فيلمنامه اش خيلي بد بود. دكوپاژ هم كه افتضاح. فيلم پر از سوتي بود.
  اما دلم خيل به حال فوتباليسته سوخت.
  پرستو:
  سلام دوستم. خوبم. خوبی؟
  نفهمیدم ماجرای توهين چیه.
  نمی دونم آخه. اگه از بوینس آيرس خوشت نیومده، شاید سلیقه ی فیلمی مون به هم نمی خوره. ولی فکر می کنم تو مقایسه ی پاداش سکوت و خون بازی نظرم مشخص و تابلو باشه. ولی مطمئن نیستم تو هم خوشت بیاد. امروز دیدم که خیلی ها خوششون نیومده بوده از خون بازی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *