درباره‌ی «لایحه‌ی خانواده»

توسط: Parastoo

۱.
خواسته‌ی زنان ایرانی، یعنی بخش مهمی از خواسته‌هایی که تا به حال اعلام کرده‌اند، تغییرِ قانون‌های ضد زن کشور است: آن‌هایی‌شان که پشتوانه‌ی نابرابری‌های جنسیتی‌اند و بسیار عقب‌افتاده‌تر از واقعیت‌های زندگی روزمره‌ی تعداد قابل توجهی از زنان. این خواسته شفاف و با صدای بلند و با شرحِ جزئیات چندین بار به گوشِ آن‌هایی که باید رسیده است. بیست‌ودوم خردادماه ۸۴ را که دیگر خاطرتان هست…
۲.
بخشی از قوانین مدنی، که مربوط به «خانواده» است، دارد با لایحه‌ای که این روزها در مجلس مطرح است تغییر می‌کند. این تغییر اما همان تغییری نیست که نابرابری را حذف کند یا کم کند. تغییر گویا برای پررنگ‌تر کردنِ فاصله‌ی طبقاتی زن و مرد در خانواده است. علت‌اش؟ چه بگویم..
۳.
ازدواج نکرده‌ام و بعید است که بخواهم خانواده‌ای تشکیل دهم. اگر نه علتِ اصلی، اما یکی از دلایل مهم‌ام برای این تصمیم وارد نشدن به قراردادی است که از اساس ناعادلانه است.. از اساس حرفِ زور است. زیرِ بارِ حرفِ زور نمی‌روم و برای بهتر شدنِ شرایطِ این قرارداد تلاش می‌کنم.
۴.
آیا می‌شود جلوی بدتر شدنِ اوضاع (تصویبِ لایحه‌ی جدید) را گرفت؟ به گمان‌ام با اعتراض می‌شود. این‌جا می‌توانید اصلِ لایحه را بخوانید. این‌جا بروشوری را که برای اطلاع‌رسانی تهیه شده ببینید و می‌توانید که به دیگران هم نشان‌اش دهید. این هم وبلاگِ معترضان به لایحه است. خواسته‌اند که همه‌ی ما به ائتلاف‌شان بپیوندیم.
۵.
صنم، بیشتر از این چه می‌شود گفت؟ به قاعده‌ی بازی‌های وبلاگی، دعوت می‌کنم از… همه.