به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تابستان سال ۲۰۲۲ روسیه برای تأمین نیروهایش در شهر دنیپرو اوکراین، نیاز به پل پیدا کرد و آن را ساخت. اکنون در آستانه حملات موشکی اوکراین به پل آنتوفوسکی مقامات اوکراینی به‌دقت در حال پژوهش هستند، و در این پژوهش‌ها دو موضوع به‌شدت موردبررسی قرارگرفته‌اند: موضوع اول اینکه آیا تخریب پل باعث وحشت سربازان روس و بازگشتشان به خانه می‌شود؟ و موضوع دیگر و مهم‌تر این است که دولت اوکراین چگونه می‌تواند ضربه واردشده به روحیه سربازان خود را به حداکثر برساند؟

موسسه OMI، کارگروه تحقیقاتی خود را برای این ارزیابی‌ها به کمک هوش مصنوعی ایجاد کرد. الگوریتم هوش مصنوعی همه اطلاعات موجود از مصرف الکل و جابه‌جایی جمعیت گرفته تا کلیدواژه‌های جست‌وجوی اینترنتی سربازان روس را بررسی می‌کند. اوکراین برای تصمیمات مهم، برای مثال حملات احتمالی آینده به پل کرچ روسیه، که تنها ارتباط مستقیم زمینی بین روسیه و کریمه است به چنین ارزیابی‌هایی نیاز دارد.

به نظر می‌رسد که اوکراین، به‌طور چشمگیری به دنبال برتری از طریق استفاده از هوش مصنوعی است. یک سرهنگ اوکراینی که در توسعه تسلیحات مشارکت دارد می‌گوید یکی دیگر از کاربردهای نظامی Ai، شناسایی اهداف است؛ طراحان پهپاد، معمولاً Chatgpt را به‌عنوان «نقطه شروع» برای ایده‌های مهندسی، مانند تکنیک‌های جدید برای کاهش آسیب‌پذیری در برابر پارازیت روسی، جستجو می‌کنند.

مدل‌های هوش مصنوعی می‌توانند با الگوریتم‌هایی مبتنی بر تصویر و متن، سرنخ‌هایی بیابند و آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهند و سپس مکان احتمالی یک سیستم تسلیحاتی یا تجمع نیروها را حدس بزنند. ، تحلیلگر این موسسه می‌گوید استفاده از این رویکرد با کمک هوش مصنوعی، اجازه می‌دهد تا به‌طورمعمول روزانه دو تا پنج هدف ارزشمند را پیدا کنند؛ آن‌ها هم این اطلاعات را به‌سرعت در اختیار ارتش اوکراین قرار می‌دهند و درنهایت برخی از اهداف منهدم می‌شوند.

هوش مصنوعی به روش‌هایی دیگری هم کمک می‌کند. شرکت Semantic Force مدل‌هایی را توسعه می‌دهد که متن و تصاویر آنلاین یا آپلود شده را در پاسخ به پرسش‌ها بررسی می‌کنند. بسیاری از مشتریان SemanticForce از این سیستم به‌صورت تجاری برای نظارت بر احساسات و نظرات عمومی در مورد نمانام‌های خود استفاده می‌کنند.

اکنون اوکراینی‌ها می‌توانند از این مدل برای نقشه‌برداری از مناطقی استفاده کنند که احتمالاً نیروهای روسی ازنظر روحی و تدارکات در آن مناطق ضعیف هستند به این صورت که هوش مصنوعی سرنخ‌هایی را در تصاویر و فیلم‌ها ازجمله فیلم‌های پهپادها و سربازان و … که در رسانه‌های اجتماعی هستند را بررسی می‌کند و اطلاعات جمع‌آوری کرده‌اش را ارائه می‌دهد.

آن‌ها همچنین سرنخ‌هایی درباره ضعف‌های نظامی روسیه جمع‌آوری می‌کنند. برای این کار از هوش مصنوعی SemanticForce استفاده می‌شود تا گزارش‌هایی درباره فعالیت‌های گروه‌های روسی ازجمله جمع‌آوری کمک مالی و تهیه بسته‌های مراقبتی برای بخش‌هایی از جبهه نیاز دارند، تهیه کند. این الگوریتم‌ها به‌قدری قوی هستند که می‌توانند تشخیص دهند که کدام محتواها غلط است و یا توسط ربات‌ها منتشرشده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

227227

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید